Usuwanie torbieli żuchwy i szczęk

Torbiele jamy ustnej są powszechnym problemem stomatologicznym, który może dotknąć osoby w każdym wieku. Torbiel korzeniowa występująca w tkance kostnej szczęki lub żuchwy wywołana jest przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba. Jest to najczęściej spotykana torbiel obszaru twarzoczaszki.

Objawy torbieli korzeniowej

W początkowym okresie torbiel korzeniowa rozwija się bezobjawowo. Wykrycie zmiany we wczesnym etapie zwykle następuje przypadkowo podczas badania RTG. W późniejszym etapie, w miarę wzrostu torbieli może pojawić się wewnątrzustne wygórowanie na szczęce lub żuchwie.

W stanie zapalnym torbiel może dawać silne dolegliwości bólowe okolicy twarzoczaszki.

Chirurgiczne leczenie torbieli korzeniowej

Leczenie większych torbieli korzeniowych (większe niż 8mm) przeprowadza się chirurgiczne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, w warunkach ambulatoryjnych i jest przeprowadzany przez chirurga szczękowo-twarzowego.

Operacje wyłuszczenia torbieli zwykle łączy się z resekcją korzenia zęba przyczynowego, względnie z jego ekstrakcją. Celem operacji jest całkowite usunięcie torbieli wraz z torebką, aby zminimalizować ryzyko nawrotu.

Ubytek kostny powstały po wyłuszczeniu torbieli wypełnia się materiałem kościozastępczym a wyciętą zmianę podaje się rutynowo badaniu histopatologicznemu w celu wykluczenia zmiany nowotworowej.

torbiel korzeniowa
usuwanie torbieli korzeniowej