Dermatochirurgia

Usuwanie zmian skórnych z plastykami miejscowymi na twarzy i szyi

Przed każdym zabiegiem omawiane są szczegóły zabiegu oraz postępowanie po nim. Większość zabiegów wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Po wycięciu chirurgicznym zmiany z reguły zakłada się szwy i opatrunek, które są zdejmowane po 5-14 dniach po zabiegu.

Ogólne wytyczne jak postępować po zabiegu

  • Rana po zabiegu może boleć przez 1-2 h gdy ustąpi działanie środków znieczulających. Ból ten jest niewielki i do jego likwidacji można zastosować preparat przeciwbólowy (np. Ketonal, Panadol itp.).
  • Przez kilka dni po zabiegu należy unikać naciągania skóry w miejscu zabiegu, gwałtownych ruchów i moczenia opatrunku.
  • Ważne jest aby przez 6 miesięcy jej nie opalać.

Wskazania

Kaszaki

Kaszak to powoli rosnący w obrębie skóry łagodny guz o charakterze torbieli, tworzący się w obrębie mieszków włosowych i gruczołów łojowych.

Włókniaki

Włókniaki to łagodny nowotwór wywodzący się z elementów tkanki łącznej skóry właściwej.Występują włókniaki miękkie są nowotworami o charakterze wrodzonym oraz włókniaki twarde są zmianami odczynowymi włóknistymi i powstają niezależnie od wieku.

Tłuszczaki

Tłuszczak to łagodny nowotwór zbudowany z tkanki tłuszczowej. Rośnie bardzo powoli. Może występować na tułowiu, karku, pośladkach, przedramieniu, ramionach.

Kępki żółte (żółtaki) powiek

Kępki żółte to żółtawe zmiany grudkowe umiejscowione najczęściej w okolicach powiek, związane z odkładaniem cholesterolu w skórze.

Znamiona barwnikowe (tzw. „pieprzyki”)

Znamiona barwnikowe, melanocytowe (nazwa pochodzi od melanocytu – komórki produkującej barwnik skóry – melaninę) są wrodzonymi nieprawidłowościami skóry, ujawniającymi się niejednokrotnie w późniejszym okresie życia.

Zabieg z działu:
  • Dermatochirurgia skóry twarzy i szyi

Udostępnij